Házení květinou: Nechte rozhodnout náhodu

Ač některé tradice svou popularitu časem ztrácejí, házení květinou má na svatbě stále neochvějné místo. Jak a kdy tradice vznikla? 

Před staletími. Troufáme si tvrdit, že to bylo třetí středu v květnu ještě v dobách, kdy lidé věřili, že země je placatá, a že když kýchnete, můžete vyprsknout duši. Ano, tak dávno. A proto také první svatební květina nebyla nijak zvlášť honosná. Zpravidla šlo o luční kvítí, byliny a sušené palice česneku. Nebyla na okrasu, ale na ochranu novomanželů před zlými duchy. Zda to mělo smysl, když jste si museli brát cizího člověka jen proto, že vlastnil víc volů než celý váš rodinný klan dohromady, se dnes už nedozvíme. Jediné, co víme, že touto květinou se ještě neházelo. 

Urvat si kus štěstí

Hodu květinou předcházel jiný zvyk. Svobodné dámy se snažily utrhnout kousek svatebních šatů nevěsty, který měl symbolizovat štěstí v lásce. S rostoucí cenou svatebních šatů a potřeb nevěsty nevypadat na konci dne jako otrhánek, bylo třeba vymyslet jinou alternativu. Házet se dal podvazek, a tak se tak nějakou dobu i činilo, než se zvyk transformoval do podoby, kterou dnes známe i my. 

Podoby bývají různé

Klasická podoba tohoto zvyku je hlouček svobodně stojících svobodných žen, dívek, dam a k nim zády otočená nevěsta vrhajíc svou květinu slepě k davu. Pokud jste někdy byli svědkem této události víte, že může jít o celkem drsnou podívanou. Z vlastní zkušenosti vám můžu prozradit, že zdání neklame. Jde o rychlost, obratnost a míru chtíče, která bývá na svatbě ještě poháněná dojetím a atmosférou. Co jistě ale stojí za to, jsou strnulé výrazy mužů, kteří se modlí a počítají kolik kilometrů jejich drahá polovička letos naběhala a jaký má postřeh.

Na svatbě mého nejlepšího kamaráda takhle vzniklo legendární slow-motion video. Hod se odehrával na travnaté ploše vedle stodoly, což je vlastně nepodstatné. Nicméně muži se shromáždili v pár metrů vzdáleném altánu, kde se na tu show pohodlně usadili s rumem a doutníkem v ruce. Než odstartoval samotný hod, z úst jednoho z nich zazněla věta, které (jak jistě tušíte) za pár vteřin dost listoval. „Markéta nechytí ani blbou rýmu, natož kytku.“. Ano. Markéta měla silnou nejen imunitu, ale i ostré lokty, které se nebála použít na své cestě za rostlinným svazkem. Bohužel pro ni, i pro jejího současného manžela, byl celý akt zachycen na video. Slow-motion. Markét, máš fakt koule!

Pokud nemáte rádi násilí, může nevěsta předat květinu do správných rukou přímo, nebo kytici rozdělit. Vše je povoleno.

Jak to děláme my?

Prvně třeba říct, že náš nápad to není, ale je tak skvělý a skvěle spravedlivý, že když souhlasí nevěsta, realizujeme ho. Provedení je jednoduché, vizuální efekty úžasné.

  1. Na házecí kytici navážeme dostatečný počet stuh dlouhých cca 2-3 metry.
  2. Nevěstě zavážeme oči.
  3. Do jedné ruky dostane květinu, do druhé nůžky.
  4. Každá ze svobodných dam si vezme jednu stuhu a drží ji napnutou v kruhu kolem nevěsty.
  5. Za zvuků hudby se kolotoč svobodných roztočí a nevěsta může začít postupně odstřihávat.

Rozhoduje osud milé dámy. Nemusíte mít tedy strach, že vás vyautuje nějaká sportovkyně 🙂

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek